Kwasy omega-3 to rodzaj wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W przeciwieństwie do innych kwasów tłuszczowych nie mogą być produkowane przez organizm i muszą być pozyskiwane wyłącznie z diety. Często występują w owocach morza, ale można je również znaleźć w innych źródłach, takich jak nasiona lnu, nasiona chia i orzechy włoskie. Istnieją trzy różne rodzaje kwasów omega-3: kwas alfa-linolenowy (ALA) kwas eikozapentaenowy (EPA) kwas dokozaheksaenowy (DHA)
Najważniejszym z tej trójki jest DHA, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Wykazano, że poprawia uczenie się i pamięć, zmniejsza ryzyko demencji i poprawia nastrój – dlatego znajdziesz go w wielu popularnych suplementach.
Termin “omega-3” odnosi się do rodzaju wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te są wytwarzane przez algi morskie i większe ryby, które je jedzą i są przekazywane w górę łańcucha pokarmowego do mniejszych ryb, takich jak sardynki, sardele i łososie. Ludzie nie potrafią samodzielnie wytwarzać kwasów omega 3; zamiast tego otrzymujemy je z naszej diety poprzez pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci kwasu alfa-linolenowego (ALA), kwasu eikozapentaenowego (EPA) lub kwasu dokozaheksaenowego (DHA). ALA znajduje się w wielu pokarmach roślinnych, w tym w orzechach, nasionach, niektórych olejach (olej lniany i sojowy są powszechnymi źródłami ALA) i zieleni liściastej. EPA i DHA znajdują się głównie w morskich źródłach zwierzęcych, takich jak ryby i skorupiaki. Zapraszamy na menties.pl.