Na folii rolniczej nie warto oszczędzać, tym bardziej że nie należy ona do produktów szczególnie drogich. Zamiast sięgać po folie tanie, wykonane z zaledwie 2-3 warstw, lepszym wyborem będą wysoce wydajne 5-warstwowe produkty. Poniżej poświęcamy im więcej miejsca, przedstawiamy ich parametry użytkowe oraz wytrzymałościowe.
Technologia 5 warstw
Pierwsze folie pięciowarstwowe pojawiły się w sklepach na początku tego wieku. Była to folia do sianokiszonki Silotite, popularna i chętnie stosowana do dzisiaj. Zaletą tych produktów było zastosowanie materiałów o wysokiej klasie odporności. Technologia 5-warstwowa pozwala osłonić przechowywane w folii sianokiszonki przed takimi szkodliwymi oddziaływaniami jak:
– promienie UV,
– uszkodzenia mechaniczne,
– oddziaływanie wilgoci i opadów atmosferycznych,
– dostęp dzikich zwierząt.
Użytkowanie folii 5-warstwowych
Folie 5-warstwowe są łatwe w użytku, a sposób ich wykonania sprzyja stosowaniu. Są wysoce elastyczne, a po zamontowaniu – utrzymują nadany im kształt przez długi czas. Można je także przyczepiać do podłoża, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed podmuchami wiatru.
Zaletą wyboru rozwiązań pięciowarstwowy jest także ich dopasowanie do warunków pracy polskich rolników. Można stosować je w wysoce wydajnych i szybkich owijarkach. Nadają się do owijania nawet bardzo sztywnych i twardych roślin. Ponadto stanowią solidną barierę chroniącą sianokiszonki przed dostępem powietrza.
Produkowane w naszym kraju folie 5-warstwowe mogą różnić się też stopniem elastyczności i naciągiem, który ma olbrzymi wpływ na ich przydatność do wykonywania prac rolniczych. Dobrej jakości folia powinna gwarantować naciąg na poziomie 70%, znacząco wyprzedzającym możliwości produktów wykonanych z 2-3 warstw.