Systemy fotowoltaiczne można potraktować jako dodatkowe podłoże do wykonania c.w.u., natomiast głównie jest to system wspomagający własny dom w darmową energię elektryczną. Zastosowanie potencjału energetycznego słońca ma mnóstwo korzyści. Jest to przede wszystkim instalacja ekologiczna, jaka umożliwia nam dbać o środowisko i oszczędzać zasoby konwencjonalne. Do tego możemy liczyć także na zdecydowanie niższe rachunki za prąd.
Co to jest fotowoltaika?
To forma zamiany darmowej energii ciepłej na energię elektryczną. Pracę nad jej rozwojem zaczęto już w XIX wieku, jednak początki były ciężkie oraz mało atrakcyjne pod względem skuteczności. Udawało się zamienić tylko 1-2% energii solarnej. Właśnie druga połowa XX wieku dała wzrost możliwości tworzenia ogniw fotowoltaicznych (więc tychże składników pełnej instalacji, jakie zmieniają energię słoneczną w elektryczną). Zagospodarowano krzem oraz dzięki temu można było podnieść skuteczność zmian jednej energii na kolejną.
Jak funkcjonuje fotowoltaika
Ogniwa fotowoltaiczne, z jakich składają się moduły fotowoltaiczne zrobione są z produktów półprzewodnikowych, stosowanych także do produkcji mikroelektroniki. Pochłaniają one fotony wydawane poprzez słońce oraz ułatwiają przepływ elektronów. Natomiast by wygenerować prąd elektryczny, elektrony muszą przechodzić w tymże samym zakresie. Osiąga się to za pomocą dwóch typów krzemu. Powłoka krzemu postawiona na słońce jest domieszkowana atomami fosforu, jaki ma o jeden więcej elektron aniżeli krzem, tymczasem inna strona jest domieszkowana atomami boru, jaki ma o jeden mniej elektronu.
Ile energii dostarcza instalacja fotowoltaiczna?
To, jak mnóstwo energii uzyska instalacja fotowoltaiczna, uzależnione jest od jej powierzchni. Panele fotowoltaiczne dadzą blisko 1 000 kWh energii elektrycznej w skali roku z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej przy dobrym ukierunkowaniu podzespołów, co znaczy, iż w wypadku wykorzystania jednorocznego 5 000 kWh i spełnieniu systemu opustów, wymagasz instalacji o mocy chociaż 6kWp. magazyny energii