Prawidłowo przeprowadzona sukcesja jest kluczem do utrzymania ciągłości działania firmy rodzinnej. Bywa to proces skomplikowany i wymagający odpowiedniego przygotowania zarówno od ustępującego szefa, jak i od jego następcy. Sukcesja w firmie rodzinnej może okazać się wyzwaniem, jeżeli nie zostanie właściwie zaplanowana i przeprowadzona.
Sukcesja w firmie rodzinnej https://www.gwlaw.pl to nie tylko zmiana pokoleniowa na stanowisku prezesa. To proces, który dotyczy wszystkich obszarów działalności, od zarządzania strategicznego, przez operacyjne, aż po aspekty własnościowe. Wymaga zrozumienia, planowania, jak i zaangażowania wszystkich członków rodziny.
Zrozumienie i przygotowanie do przejęcia firmy rodzinnej
Pierwszym krokiem jest zrozumienie, czym jest sukcesja w firmie rodzinnej i jakie są jej etapy. W uproszczeniu, proces ten wiąże się z przekazaniem władzy, kontroli, odpowiedzialności i własności firmy od jednej generacji do drugiej. W tym kontekście ważne jest, aby następca był odpowiednio przygotowany do przejęcia firmy.
Przygotowanie do sukcesji wymaga podjęcia szeregu działań. Po pierwsze, warto przeprowadzić audyt w firmie. Pozwala on na dokładne poznanie jej sytuacji i ocenę, w jakim stopniu jest gotowa na zmiany. Audyt może objąć różne obszary, takie jak struktura własności, struktura zarządzania, zdolność do generowania zysków, sytuacja rynkowa. Atlas prezentacji sukcesji powinien również obejmować plan awaryjny sukcesji.
Rola doradcy przy sukcesji w firmie rodzinnej
Przygotowanie do sukcesji to proces, który może być stresujący dla wszystkich członków rodziny. Skorzystanie z usług doradcy może okazać się bardzo pomocne. Profesjonalny doradca pomoże nie tylko w prawidłowym przygotowaniu się do sukcesji, ale także wesprze w trakcie realizacji procesu, pomagając w rozwiązywaniu konfliktów, które mogą pojawić się na tej drodze.
Doradca może pomóc również przy sporządzaniu planu sukcesji. Dobry plan powinien określać, kto, kiedy, w jaki sposób i z jakich powodów będzie przekazywał swoje udziały oraz jakie warunki powinny być spełnione, aby proces sukcesji był skuteczny. Przy sporządzaniu planu warto brać pod uwagę zarówno aspekty prawne, jak i biznesowe.
Zakończenie procesu sukcesji w firmie rodzinnej
Sukcesja w firmie rodzinnej to proces, który nie zawsze kończy się w momencie przekazania kontroli następcy. Jest to raczej początek nowego etapu, który może wymagać dodatkowego wsparcia. Dlatego też, nawet po zakończeniu procesu sukcesji warto korzystać z pomocy doradców.
Wypracowanie efektywnego modelu zarządzania jest kluczowym elementem sukcesu po realizacji sukcesji. Warto zwrócić uwagę na rozwijanie kompetencji zarządczych u osób, które będą pełnić kluczowe role w firmie. Odpowiednie szkolenia i mentoring mogą okazać się pomocne w tym przypadku.