Depresja jest jednym z poważniejszych zaburzeń psychicznych głównie ze względu na częstotliwość jej występowania oraz stopień bagatelizowania problemu. Wiele osób nawet nie wie, że na nią cierpi, głównie ze względu na niski poziom świadomości społeczeństwa na temat tego schorzenia. Jakie cechy ma depresja? Jak ją rozpoznać?
Przyczyny depresji
Depresja jest zaburzeniem nastroju i głównie kojarzy się z jego znacznym obniżeniem, choć nie jest to jedyny jej przejaw. Depresja to również utrata motywacji oraz zainteresowań, często poczucie braku sensu życia oraz znacznie zaniżona samoocena. Przyczyn depresji może być wiele i może być nawet uwarunkowana biologicznie, nie tylko psychologicznie. Jest kilka rodzajów depresji, które różnią się od siebie w zależności od przyczyny. Depresja endogenna wiąże się z zaburzeniami biologicznymi i jeśli ktoś w rodzinie już wcześniej leczył się na depresję, prawdopodobieństwo zachorowania jest znacznie wyższe. W przypadku depresji egzogennej czynnikiem zapalnym jest traumatyczne lub stresujące wydarzenie, najczęściej dotyczy to śmierci kogoś bliskiego, rozstania lub ciężkiej choroby. Depresja może być przyczyną, ale również skutkiem innych schorzeń. Obniżony nastrój wpływa również na odporność, dlatego osoby cierpiące na depresję mogą częściej chorować.
Objawy i cechy depresji
Do objawów depresji należy głównie znaczące obniżenie nastroju, utrata motywacji oraz zainteresowań. To, co kiedyś sprawiało radość, przestaje tak cieszyć i nie jest tak chętnie podejmowane. Często brak podejmowania działań wywołuje poczucie winy, a także większy stres przez niespełnienie własnych oczekiwań. Osoba cierpiąca na depresję rzadko odczuwa radość, jest przygnębiona i ma niską samoocenę. Chory ma trudności w koncentrowaniu się, jest mniej skupiony, a tym samym mniej efektywny przy wykonywaniu jakiejkolwiek pracy. Pojawiają się także zaburzenia snu oraz apetytu. Osoba chora na depresję może nagle przybrać dużo na wadze lub wręcz przeciwnie, drastycznie chudnąć. Chory wydaje się bardziej ociężały, reaguje mało żywo i mówi monotonnym głosem. W cięższych stanach depresyjnych negatywne i pesymistyczne myśli przemieniają się w myśli, a nawet plany i próby samobójcze.
W przypadku depresji nie każdy ma jednak te same objawy. Niektóre osoby mogą wydawać się wesołe i energiczne, nie zawsze widać po nich, że doświadczają zaburzeń nastroju. Może to wynikać ze świadomego maskowania swojego faktycznego stanu lub np. choroby dwubiegunowej, w której chory przeskakuje między stanami depresyjnymi a maniakalnymi, objawiającymi się nadmierną radością i optymizmem.
Leczenie depresji
Depresja to choroba przewlekła i jej ignorowanie nie sprawi, że zniknie. W leczeniu depresji ważny jest kontakt ze specjalistą z obszaru psychologii i psychiatrii. Warto się zwrócić zarówno do psychiatry, jak i psychologa. W leczeniu depresji psychiatrzy często decydują się na podjęcie terapii farmakologicznej, trwającej co najmniej sześć miesięcy. Jednocześnie prowadzona psychoterapia z psychologiem może pomóc w uświadamianiu problemu oraz stopniowej zmiany myślenia. Zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia są dobierane indywidualnie pod pacjenta. Dzięki https://receptomat.pl/ można uzyskać w łatwy sposób e-receptę na leki przeciwdepresyjne lub znaleźć pomoc psychiatryczną i psychologiczną.
Zdj. główne: Stefano Pollio/unsplash.com