Źródło: https://soundprove.com/
Czemu służy postprodukcja dźwięku?
Postprodukcja dźwięku jest jak finisz biegu na 10000 metrów. Kilka osób, przez pewien czas, robi wszystko, co w ich mocy, aby efekt był jak najlepszy, ale teraz następuje moment decydujący.
W przypadku pracy nad dźwiękiem tym momentem jest właśnie postprodukcja. Obejmuje ona wiele różnych procesów: miksowanie, dopasowanie poziomu głośności poszczególnych ścieżek składowych, czy uzupełnianie materiału odpowiednimi efektami. Odpowiadają za to doświadczeni realizatorzy dźwięku. Muszą oni być naprawdę dobrzy w tym, co robią. Ważne są nie tylko ich unikalne umiejętności, ale także profesjonalne wyposażenie studia, w którym pracują. W wyniku postprodukcji materiał uzyskuje naturalne, czyste i klarowne brzmienie. Dzięki czemu w stu procentach spełnia wymagania współczesnych odtwarzaczy multimedialnych oraz – co najważniejsze – potrzeby słuchaczy.Cele i zastosowania
Ci, którzy słuchają muzyki, spotu reklamowego, czy komunikatu IVR nie zastanawiają się, jak on powstał, na jakim nośniku i co z nim potem robiono. Oceniają bardziej treść, niż jakość. Nie zauważają drobnych różnic pomiędzy nagraniami, a są to różnice, które również decydują o tym, czy materiał zostanie odebrany dobrze. Parametry technicze są ważne przede wszystkim dla osób zajmujących się emisją: w telewizji, radiu, Internecie, czy np. w wielkopowierzchniowym sklepie. Postprodukcja dźwięku decyduje właśnie o zapewnieniu zarejestrowanym ścieżkom właściwych parametrów technicznych. Dotyczy ona bardzo wielu, różnych, projektów dźwiękowych, w tym muzyki, spotów reklamowych, nagrań lektorskich, rekonstrukcji dźwiękowych, filmowych ścieżek dźwiękowych oraz wielu innych. W procesie postprodukcji wykorzystuje się zarówno dźwięki zarejestrowane bezpośrednio w studio, jak również pozyskane w trakcie pracy na planie, czy dostarczone przez klienta.