Dobra wiadomość jest taka, że gospodarka się poprawia i jest to dobry czas na rozważenie zmiany zawodu. Zła wiadomość jest taka, że większość osób, które chcą zmienić karierę, nie może sobie pozwolić na zwolnienie z obecnej pracy. Wtedy z pomocą przychodzi przekwalifikowanie się. Więcej porad znajdziesz na portalu tiptors.pl.
Zmiana zawodu
Przekwalifikowanie może być doskonałym sposobem dla kogoś, kto nie chce wracać do szkoły na pełen etat lub zadłużać się, płacąc koszty czesnego, na zdobycie nowych umiejętności bez konieczności natychmiastowego porzucenia pracy. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj przekwalifikowania jest brany pod uwagę i ile czasu masz do dyspozycji, zanim będziesz musiał zacząć ponownie zarabiać pieniądze po zakończeniu szkolenia.
Na przykład, jeśli jesteś kierowcą ciężarówki, który stracił pracę z powodu automatyzacji i musisz szybko znaleźć zatrudnienie, rozwiązaniem może być przekwalifikowanie się. Skąd wiadomo, czy to się opłaci?
Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zmianie zawodu lub przekwalifikowaniu się:
- Wiek
- Doświadczenie zawodowe
- Zestaw umiejętności
- Lokalizacja
Jeśli masz ponad 50 lat, przekwalifikowanie się może nie być opłacalne, chyba że masz środki finansowe i czas na naukę w pełnym wymiarze godzin. Większość zawodów związanych z handlem wymaga przynajmniej częściowego szkolenia w miejscu pracy u pracodawcy, zanim będzie na tyle dobrze płatna, aby taka inwestycja miała sens. Nawet jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy na naukę w pełnym wymiarze godzin, Twój wiek może utrudnić znalezienie pracy po ukończeniu studiów, jeśli w Twojej branży są młodsi kandydaci. Jeśli jednak masz mniej niż 30 lat i mimo wszystko chcesz zmienić zawód (na przykład), przekwalifikowanie się może być rozwiązaniem dla Ciebie.